за

Lotus опишува како се нарачува електроболидот од 2 милиони фунти

Lotus Evija
Lotus Evija

Како што наближува почетокот на сериското производство на електромобилот Evija со своите 2.000 КС, Lotus открива неколку опции што ќе можат да ги избираат идните сопственици на болидот од 2 милиони фунти.

Lotus ќе стартува со производството на Evija кон крајот на годината. Планираната продукција за првата година веќе е резервирана од клиенти ширум светот. Тие ќе ги избираат опциите преку посебен конфигуратор со дисплеј на допир, кој е развиен по нарачка на Lotus и располага со ултра моќен графички процесор. Целта е секако да се постигне фотореалистичен приказ на возилото и на анимациите. Основата е софтвер од видеоигра. Тоа му овозможува на клиентот да го погледне возилото од кој било агол, вклучувајќи ја и кабината.

Со користење на напредна техника позната како ray-tracing, идните сопственици можат да ја постават Evija во најразлични средини ширум светот, за да проверат како локалното сонце влијае врз бојата на каросеријата што им се допаѓа. На крајот, секој клиент добива „филм во летање во 360 степени“, точно за автомобилот што ќе се изработи по негова нарачка.

New photo by Automedia MK / Google Photos
Lotus објави неколку фотографии од Evija што се направени на конфигураторот. На нив, хипер-електромобилот виртуелно е сместен во дизајнерското студио во Хетел, во седиштето на Lotus уште од 1966 година

По „работата“ со конфигураторот, клиентот уште неколку пати ќе биде контактиран од производителот, а тоа значи дека во различни фази од изработката на неговиот автомобил ќе добива подароци, преку коишто Lotus ја прикажува посебната природа на топ-моделот.

Уште еден „детал“ е книгата што ќе се врачи при испораката на возилото и во којашто се фотографирани моменти од изработката на возилото.

LOTUS EVIJA: Неофицијални технички податоци

New photo by Automedia MK / Google Photos
 • Име: Lotus Evija (Type 130)
 • Погон: Електричен, 4WD
 • Моќност: Целта е титула на најсилен сериски автомобил, со 2.000 КС
 • Батерија: 70 kW/h / 2.000 kW
 • Вртежен момент: 1,700 Nm
 • 0-100 km/h <3,0 s
 • 0-300 km/h <9,0 s
 • Крајна брзина: Над 320 km/h, огреничена
 • Досег: 400 km
 • Полнење (350kW): 18 min
 • Тежина: 1,680 kg
 • Продукција: Најмногу 130 примероци
 • Димензии 4,459 / 2,000 / 1,122 mm
 • Резервација £250k депозит за место во производство

Lotus Evija или хиперавтомобилот за милијардери со зелено срце

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

На овие пет олд- и јангтајмери на Skoda ќе им расте вредноста

На овие пет олдтајмери и јангтајмери на Skoda ќе им расте вредноста

Развојното одделение на Toyota во Келн стана Gazoo Racing Europe

Развојното одделение на Toyota во Келн стана Gazoo Racing Europe