за

Lamborghini со благослов од Папата Францис оди на наддавање

lamborghini huracan, Папа Францис

Папата Францис доби уникатен примерок на Huracan како подарок од Lamborghini. Суперспортскиот автомобил во боите на ватиканското знаме и со потпис на католичкиот поглавар ќе се понуди на наддавање, средствата од продажбата ќе бидат префрлени во проекти во Ирак и Африка.

Lamborghini изработи уникатен примерок од Huracan RWD за Ватикан. Папата Францис денес и официјално го благослови скапоцениот автомобил, ставајќи го својот потпис на каросеријата во бела и златна боја. Наддавањето во организација на Сотби е закажано за 12-ти мај 2018 година, средствата од продажбата ќе бидат пренасочени во три проекти.

Првиот проект е реконструкција на Ниневиската Рамнина во Ирак, што има за цел да овозможи враќање на христијанската заедница во овој историски важен регион, преку обновување на нивните домови, јавни установи и верски објекти. Дел од средствата ќе добијат и Заедницата на Папата Јован 23-ти, којашто им помага на жените жртви на трговија со бело робје, како и две италијански здруженија коишто им помагаат на злоставувани жени и деца во Африка.

Двајца врвни мајстори на Lamborghini Ad Personam работеа на уникатот за Ватикан

Lamborghini Huracan RWD е изработен во одделот за специјални нарачки Ad Personam на спортската марка од Сант Агата. Белата боја на каросеријата и деталите во тибериско-жолта боја го симболизираат знамето на Ватикан.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

bmw i8 roadster

Тука созрева родстер изведбата на BMW i8

lexus rx 450hL

Седумсед од Lexus пристига на салонот во Лос Анџелес