за

За домашната збирка: Тркачки Lamborghini Huracan оди на наддавање

Моделите на Lamborghini изгледаат брутално и возат брзо, но такви се затоа што во основата претставуваат тркачки автомобили. Еден тркачки примерок ќе се бори за најдобриот понудувач.

lamborghini huracan gt3 naddavanje

Lamborghini Huracán уште од самото појавување е нераздвоен од тркачките патеки. Еден од најинтересните примероци ќе биде понуден на наддавање на 24-ти февруари. Станува збор за примерокот од Huracan GT3 со број на шасија 15, со комплетно нова машина од 670 КС и со секвенцијален тркачки менувач.

Автомобилот е произведен во 2016 година и трипати беше италијански шампион во GT3. Овој примерок на Huracan не може да се регистрира за јавен сообраќај и наменет е строго за тркачка патека. Се очекува голем интерес за италијанскиот болид меѓу пасионираните колекционери.

Цената на автомобилот на ново во 2016 година изнесувала 369.000 евра, без даноци. На наддавањето се очекува Lamborghini Huracan да достигне цена до 300.000 евра. На вебсајтот www.getyourclassics.com се огласени уште бројни други автомобили, исто така со астрономски цени.

Доброто вложување во вреден јанг- или олдтајмер, во некои случаи може да донесе поголема заработка отколку банкарска камата на милионски влог или вложување во акции.

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Avatar

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

kia kltv light truck

„Хамерот“ на Kia на саем за одбрана во Емиратите

goodyear WINGFOOT-ONE

Добра година за Goodyear: За марката Cooper плаќа 2,8 милијарди долари