за

Kia доаѓа со мобилен полнач до возачите на електричен автомобил

Kia повеќепати нагласува дека преоѓа во компанија, што освен автомобили, на своите корисници ќе им нуди и нов вид услуги. Ова е една од многуте.

За возачките и возачите на електрични автомобили, кои стравуваат дека може да останат со празна батерија на пат, Kia нуди соодветна услуга. Мобилен полнач пристига на местото и во времето што тие ќе го посочат, за батеријата да се наполни.

Kia America започнува соработка со компанијата со мобилни полначи Currently, за на сопствениците на електрични автомобили да им се понуди услуга за полнење на батеријата, на кое било место и во кое било време. Оваа услуга во почетокот ќе биде достапна во три градови во Калифорнија, во Лос Анџелес, Сан Франциско и Сан Хозе. Тоа се подрачја во коишто е најмногу напредувана електромобилноста во Соединетите Држави.

Од 30-ти април, сопствениците на електричен автомобил ќе можат преку посебна мобилна апликација и без надомест, да побараат мобилен полнач да пристигне на местото на коешто се наоѓа нивното возило.

Доволно е само да се преземе апликацијата на Currently од Apple App Store или Google Play и корисникот да се регистрира. На барање на корисникот, техничар на Currently ќе пристигне со мобилен полнач на посоченото место и во избраното време. Тоа може да се направи 3 пати неделно, во времетраење од 2 месеци. 

Kia EV6 победи во изборот за автомобил на 2022 година

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Тоа најмалку требаше да се случи: Земјотресот во Јапонија запре погони за чипови

Peugeot првпат достапен во Пакистан, наскоро и локална монтажа на возила