за

Киа ЕВ9 е електрично возило на годината во Тексас

Автомобилските новинари во Тексас ја избраа Киа ЕВ9 за електрично возило на Тексас за 2024 година.

Според последните податоци, во Тексас се регистрирани близу 280.000 возила со батериски електричен и приклучни хибриден погон.

Киа ЕВ9 освои уште една важна награда, што носи и дополнителна тежина, затоа што станува збор за сојузна држава на САД што историски повеќе се поврзува со нафта, отколку со возење на струја. Електричниот СУВ на Киа, седумседот и знаменосец ЕВ9, прогласен е за најдобро возило на струја во Тексас за 2024 година.

Тексашното здружение на автомобилски новинари оцени дека СУВ-седумседот Киа ЕВ9 е најдоброто електричнo возило во изборот за 2024 година. Еден од најнаградуваните модели на Киа во изминатиов период, ЕВ9 победи и во категоријата на СУВ со најдобри перформанси, на кросовери од средна класа и општо во конкуренција на возила со електричен погон.

Во сојузната држава што се раководи според животното начело на „во Тексас сé е поголемо“ Киа ЕВ9 ги убеди автомобилските експерти.

Во годишниот избор учествуваа повеќе од 20 автомобилски новинари. Дел од изборот секако дека претставуваат и обемните тест возења. Жирито два дена ги тестира пикапите, СУВ-моделите и кросоверите што влегуваат во избор.

„Трофејната витрина на Киа ЕВ9 продолжува да расте и именувањето за ‘Електрично возило на Тексас’ во изборот за 2024 година е уште еден доказ дека првиот електричен СУВ од големоволуменска марка привлекува масовно“ кажува Стивен Сентер, извршен директор на Киа Америка. „Тексашаните ги сакаат своите СУВ, а новинарите од ТАВА се група со големи барања кај автомобилите, што се свесни за тоа, така што признанието за ЕВ9 е уште поважно за марката Киа.“

По пробувањето на секое возило по зададена рута, новинарите на ТАВА даваа глас за возилата што ги убедиле најмногу, во низа категории.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најпродавани автомобилски марки по земји

Тест · Тојота Ц-ХР 1.8 Хибрид · Тука почнува луксузот