за

Британците ќе го чуваат звукот на Jaguar во Националната Библиотека

Новите генерации модели што Jaguar ќе ги пушта по 2025 година, ќе бидат чисто електрични. Затоа, Британците го снимија звукот на Jaguar F-Type V8 за идните генерации да бидат свесни за минатото.

Додека Jaguar постепено преоѓа кон електрични автомобили што одвај се слушаат додека се движат, звукот на Jaguar F-Type V8 се архивираше во Британската Библиотека за навек.

Препознатливиот звук на моторот V8 во спортското купе F-Type ќе се најде во архивите на Британската Библиотека, заедно со најважните културни обележја на земјата. Во истата архива се наоѓаат и звучните снимки од првите автомобили по британските патишта.

Звукот на F-TYPE R 75 Coupe 5,0 V8 со 575 КС е снимен во наменски подготвената акустична соба во техничкиот центар на Jaguar во Гајдон. На истото место беше и создаван звукот на издувот на F-Type.

„Музиката“ на осумцилиндарецот со механички компресор е снимена и од кабината и однадвор. Записот ќе биде архивиран наесен, за луѓето од цел свет и за навек да можат да го слушнат последниот спортски автомобил на Jaguar со мотор со внатрешно согорување.

За снимањето служеше R 75 Coupe, од специјаланата серија за 75-годишнината на „дивата мачка“, лакиран во лигуриан-сатен црна боја, со кого што беа изведени неколку силни забрзувања и промени на степен на пренос.

Звукот на F-Type со мотор V8 со механички компресор буквално е компониран, со зафати во целиот мотор, а посебно во издувниот и вшмукувачкиот тракт. Повеќе од 85 измени беа извршени при развојот на 5,0 V8, пред менаџерите да го одoбрат конечниот звук на моторот.

Со овој мотор, Jaguar F-TYPE R 75 Coupé спринтува до 60 милји на час (96 km/h) за 3,5 секунди, а крајната брзина му е ограничена на 186 милји на час (300 km/h).

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Гарантиран луксуз: Петгодишна гаранција за RANGE ROVER, DEFENDER И DISCOVERY

Кинески марки и Tesla, против BMW, VW, Mercedes на салонот во Минхен