за

Екстремниот RS ќе ја прескокне оваа генерација на Ford Focus

Екстремниот RS ќе ја прескокне оваа генерација на Ford Focus
Екстремниот RS ќе ја прескокне оваа генерација на Ford Focus

Непријатни вести за љубителите на спортските модели на Ford. Верзијата ST од актуелната генерација на Ford Focus ќе остане како врв во спортската понуда. Екстремната изведба RS е преголем залак за Ford во моментов.

Сите генерации на Ford Focus од почетокот на милениумов досега, ја имаа верзијата RS на врвот во понудата. Тоа беше само достојно продолжување на традицијата од претходникот Escort, кој и самиот имаше неколку верзии RS во својата богата традиција.

Актуелната генерација на Ford Focus веќе ја има изведбата ST, но сцената и бројните љубители со нетрпение ја очекуваат верзијата RS. Тоа, за жал, нема да се случи. Ford цени дека повеќе не постои финансиска основа да се реализира развојот и производството на таков екстремен автомобил.

Американскиот производител веќе се соочува со големи потешкотии да ги исполни строгите норми за издувни гасови на ЕУ со постоечката понуда од модели. Додавањето на Focus RS во понудата само ќе донесе проблеми. Уште во почетокот на годинава почнаа да се шират гласините дека Ford ќе се откаже од RS. Преоѓањето на хибриден погон пак нема да го реши проблемот.

https://www.instagram.com/p/B_CyNouhTV9/

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Porsche 911 (992)

Porsche ќе чека уште една недела до продолжувањето со производство

ЕУ може да ги одложи плановите за заштита на климата

ЕУ може да ги одложи плановите за заштита на климата