за

Диселдорф не издава регистерски ознаки со буквата Z

Главниот град на германската покраина Северна Рајна – Вестфалија престана да издава регистерски означи што ја содржат буквата Z.

Во германскиот град Диселдорф е исклучена можноста да се добие регистерска ознака со буквата Z. Причината е во тоа што Z е знак за поддршка на Русија во војната во Украина и со беа се обележуваат руските тенкови и воени возила. Буквата наводно означува „За победу“.

Веста е официјално пренесена од германската новинска агенција dpa и во истата се пренесува изјавата на Михаел Раутекус, службеник за граѓански услуги во Диселдорф: „Главниот покраински град Диселдорф, со блокирањето ја спречува можноста за симболично поддржување на инвазијата во Украина на улиците, преку регистерските ознаки.“

Забраната важи само при нарачка на регистерска ознака што ја содржи буквата Z сама, додека комбинациите со другите букви и натаму се достапни. Од почетокот на април, во округот Херфорд во Северна Рајна – Вестфалија исто така не се издаваат регистерски ознаки што ја содржат буквата Z.

Во Германија постојат законски одредби, со кои општо се забрануваат ознаки со непримерна содржина, но не се наведуваат конкретни комбинации. Ограничувањата се воведуваат на ниво на округ и град. Во земјата сепак се забрануват означи што се повикуваат на националсоцијализмот. Тоа се ознаките „NS“ (национал социјализам), „SS“ (шуцштафел), “KZ” (концентрационен логор), “SA” (штурмабтајлунг).

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Не мрзне водата во водородната Toyota Mirai

Mercedes-Benz EQS е најдобар луксузен автомобил во светот