за

Магла предизвика верижен судир на автопат во Чиле

Во масовен карамбол на автопат во Чиле во петокот загинаа две лица. Снимки од дронови ја покажуваат големата материјална и човечка штета.

Магла предизвика масовен карамбол на автопат во Чиле

Според информациите од полицијата, во масовниот судир учествувале најмалку 18 возила. Повеќе лица се повредени, меѓу нив и осум лица во критична состојба. Дел од возилата биле зафатени од пожар.

Како причина за трагичната незгода се наведува густата магла на патот.

>>> Мотоциклист предизвика верижен судир со клоца во врата

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

amazon rivian електрични фургони

Прв од 100.000 електрични фургони на Amazon до 2030

Калифорнија за 15 години ќе регистрира само електрични автомобили

Калифорнија за 15 години ќе регистрира само електрични автомобили