за

Bentley Bentayga во трка до облаци на Пајкс Пик

bentley bentayga pikes peak

Bentley ќе учествува на најпознатата ридска трка во светот, на Пајкс Пик. За „трката до облаците“ на 24-ти јуни ќе биде задолжен најтешкиот и најгломазен модел на Британците, Bentayga.

Шестотини коњски сили и мотор W12 ќе го искачуваат Bentley Bentayga до целната линија на 20-километарската ридска патека во Колорадо Спрингс. Масивниот теренец има задача на крајот на јуни да ги совлада 156-те свијоци на Пајкс Пик побрзо од кој било друг автомобил од неговата сорта.

Bentayga ќе го замени Continental GT кај специјалистите на одделението за мотоспорт, кој досега ги бранеше боите на Bentley на тркачките патеки. Овој луксузен апартман на тркала се докажа со врвната мајсторска изработка, пеформансите и комфорот. Единственото што преостана да се заокружи беспрекорниот имиџ е победа на трка.

До интелигентниот погон на сите тркала на серискиот модел пристигаат 900 њутнметри. За одличното држење на патот се грижи ултимативна воздушна амортизација, во комбинација со 48-волтна мрежа за системот кој спречува навалување на каросеријата во свијоци. Тоа влева доверба и повеќе од доволно дека Bentayga ќе се покаже во импресивно светло на Пајкс Пик.

Темен Bentley е моќен и лут Bentley

Bentley Bentayga во специјално издание за риболовци

Британски хумор или: Камен како украсен елемент во Bentley

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

дизел фабрика инјектори

Фабрика на Bosch во криза поради слабата продажба на дизелот

holden elektricni avtomobili

Во фабриката на Holden ќе се произведуваат електрични автомобили