за

Кризата дневно им одзема 360 мил. € на германските авто-марки

Volkswagen со фонд од 25 мил. € за СО2-проекти на своите марки
Volkswagen со фонд од 25 мил. € за СО2-проекти на своите марки

Експерти од автомобилската сфера, пресметаа дека германските производители на автомобили, поради кризата секој ден губат по 360 милиони евра.

Професор Фердинанд Дуденхефер, германски експерт за автомобилска економија, пресмета дека производителите во земјата, за секој ден без промет поради нарушените услови во пандемијата, трпат загуба во висина од 360 милиони евра послаб промет.

Концерните Volkswagen, Daimler и BMW, во минатата година реализирале промет од 530 милијарди евра. Петнаесет проценти од таа сума, што значи 80 милијарди евра, биле потрошени за камати и раздолжувања.

Дуденхефер објаснува дека овие трошоци се создаваат и во услови кога фабриките се затворени и не се реализира промет. На тоа дополнително треба да се пресметаат и платите, коишто се исплатуваат и при скусено работно време. При 220 работни денови во годината, тоа значи дека секој ден без промет, на германските автомобилски гиганти им носи загуба од околу 360 милиони евра.

Корона ја запре автомобилската индустрија

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

renault zoe vulog

Швајцарските дилери на Renault со 100 електрични Zoe за хуманитарците

Polestar 2 производство Кина

Започнува производството на електричниот Polestar 2 во Кина