за

Aspark Owl е во салон, три милиони евра парче

Јапонскиот хиперавтомобил Aspark Owl првпат е изложен во салон, во близина на седиштето на компанијата во Осака.

Aspark Owl е во салон, три милиони евра парче

Сцената подолго време се одушевува на јапонскиот автомобил Aspark Owl. Изложувањето на ова исклучително возило во салон во Осака го одбележува официјалниот почеток на продажбата. Болидот во исто време се појави и во салон во Безансон и Мајами.

Компанијата во меѓувреме склучи договори со неколку ексклузивни дилери во Северна Америка и во Европа. Хиперспортскиот автомобил со електричен погон постигнува крајна брзина од 400 километри на час. Тоа се постигнува со моќноста од 1.480 киловати, односно 2.012 КС.

Има голема симболика во тоа што автомобилот носи име „був“. На тркачката патека во Мизано, Италија, безшумниот и невпечатлив Owl се докажа како најбрз спринтер во светот. Од место до 60 милји на час (96 km/h), јапонскиот болид спринтуваше за 1,72 секунди.

Инженерската компанија Aspark ќе изработи 50 примероци од Owl. Производството ќе се одвива во светскиот центар на малите каросериски и дизајнерски работилници, во Торино. Цената на возилото изнесува околу три милиони евра.

https://www.instagram.com/p/CJYFDpZJpFw/

https://www.instagram.com/p/B9kAG1DoN7E/

>>> Овој автомобил е рекордер во спринт

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

како вилхелм мајбах трајно го решни проблемот со ладењето на моторите пред 120 години

Како Вилхелм Мајбах трајно го реши проблемот со ладењето на моторите пред 120 години

BMW M5 CS со помалку килограми и повеќе коњски сили

BMW M5 CS со помалку килограми и повеќе коњски сили