за

Германците веднаш со анкета: Кризата не го менува планот за нов автомобил

Продажбата на електромобили расте на сите клучни пазари
Продажбата на електромобили расте на сите клучни пазари

Кризата што ја предизвика пандемијата сите не донесе во неизвесност: До кога ќе трае таа и што по неа? Една онлајн-берза веднаш спроведе истражување и дојде до заклучок дека луѓето што планирале да купат автомобил, ќе го сторат тоа и покрај кризата.

Повеќето купувачи не се откажуваат од своите планови за купување автомобил и покрај кризата од корона. Според истражувањето на онлајн-берзата Autoscout24, спроведено меѓу 768 приватни корисници на порталот, кризата не влијае врз планот за купување автомобил кај околу 60% од корисниците. Покрај тоа, околу 70% од испитаниците одговориле дека кризата го менува ниту издвоениот буџет за купување автомобил.

Поголема неизвесност меѓу купувалите владее околу постоечките ограничувања. Девет оид десет испитаници ценат дека им недостигаат информации за тоа, што е дозволено, а што не е дозволено во услови на кризата. Половина од учесниците во анкетата не се сигурни дали е дозволено тест-возење.

Што се однесува до купувањето автомобил, една третина сака да го одложи купувањето по корона. Повеќето анкетирани, Ковид-19 не ги разубедува од намерата да купат возило. Главнината од испитаниците, односно 58%, кажале дека остануваат на планот за купување.

Низ салоните за автомобили, виртуелно

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Audi A3 Limousine

Audi да е, лимузина да е: Премиера на лимузинскиот A3

Продажбата на групацијата на Peugeot со пад од 29 проценти

Продажбата на групацијата на Peugeot со пад од 29 проценти