за

Том Кристенсен истрча маратон за хуманитарни цели

Деветкратниот победник на Ле Ман, Том Кристенсен, го заврши својот прв маратон кој беше дел од хуманитарната кампања што промовира здрав начин на живот со цел спречување на ракот.

На натпреварот за „Ironman“ во Копенхаген, возачот на фабричкиот тим на Audi како член на добротворна организација ја истрча патеката и ја помина целната линија за време од 3:31,03 часови. „Ова беше тешко, но големо искуство” изјави Кристенсен. „Првите 21 километри беа исклучително добри, тогаш дури и успеав да разговарам со принцот Фредерик од Данска додека трчавме рамо до рамо. Веќе подолго време сакав да учествувам на овој маратон”. Тимскиот колега на Кристенсен, петтобоецот Брајан Дасберг, исплива 3.8 километри, а тробоецот Алан Олсен, помина 180 километри со велосипед.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Штрајк во сите фабрики за автомобили во Јужна Африка

Dacia Duster стана Nissan Terrano за индискиот пазар