за

Новиот Nissan GT-R ќе има хибриден погон

Во кулоарите веќе цела година се зборува за тоа, а сега пристига и официјалната потврда: Новата генерација на Nissan GT-R ќе поседува хибриден погон.

Во ноември минатата година, првиот човек за инженеринг, продажба и маркетинг Енди Палмер, изјави во едно интервју дека GT-R „не може да опстане без електрификација на погонот“. Сега пристига и официјалната потврда од Широ Накамура, шефот на развој во Nissan, дека R36 ќе поседува хибриден погон.

До појавувањето на наследникот на актуелниот GT-R ќе треба да почекаме уште две години. Моментно е во полн ек тестирањето на погонската спрега за суперкупето, но се уште не е донесена одлука околу крајниот изглед на јапонскиот спортист. Неколку дизајнерски решенија од студијата Vision 2020 што Nissan ја претстави годинава во Гудвуд ќе се користат и кај новиот GT-R, „но, не очекувајте сериска верзија од тој автомобил“, додава Накамура.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Toyota го задржува првото место во продажбата

Најголемиот „зорб“ во светот – со Nissan Note внатре