за

Србија ќе произведува делови за електрични возила за ZF

zf e-mobility srbija pancevo

Светскиот гигант ZF продолжува со проширување на производствената мрежа за компоненти за електирчни возила. Огранокот E-Mobility ќе гради нова фабрика во српско Панчево.

Почнувајќи веќе во 2019 година, таму ќе се произведуваат електромотори и генератори за хибриден и електричен погон, како и контролери за автоматски менувачи и микропрекинувачи. Фабриката ќе располага со површина од 20.000 метри квадратни. Вкупната инвестиција изнесува над 100 милиони евра.

Како што на светскиот пазар рапидно расте продажбата на автомобили со хибриден и електричен погон, соодветно расте и побарувачката за електромотори и електрични погонски решенија од ZF.

Фабриката на ZF во Панчево се наоѓа на 14 километри североисточно од Белград. Изградбата започнува во јуни, а производството е планирано да стартува во 2019 година. Фабриката ќе вработува околу 1.000 лица.

ZF развива активна амортизација за поевтините возила

Кои се добавувачите на компоненти за: Opel Insignia

Овие десет добавувачи се вистинските производители на автомобили

Резервни делови носат 20% од прометот на автоиндустријата

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Еуроимпекс МОБ

Еуроимпекс и МОБ во соработка за 46-те Мајски Оперски Вечери

catch a car bazel електрични автомобили

Базел почнува со изнајмување електрични автомобили