за

Volkswagen ја скусува продукцијата на Passat

volkswagen passat emden

Производствените ленти во фабриката на Volkswagen во Емден годинава ќе мируваат почесто од планираното. Една од причините е намалениот интерес на пазарот за моделот од средната класа Volkswagen Passat

Како последица од дизел скандалот и од намалениот пазарен интерес за моделот од средната класа Passat, Volkswagen ќе го скуси производството во својата фабрика во Емден. Управата на компанијата решила дека производствените ленти годинава ќе мируваат вкупно 24 денови. Досега беше планирано паузата да трае само три денови.

Овој чекор ќе води кон тоа, продукцијата во фабриката во Емден годинава да се скуси за повеќе од 10.000 возила. Претходно во овие погони се произведуваа и по 250.000 возила годишно.

Од концернот засега не ги коментираат објавите на германските медиуми. Управата на фабриката мора прво да изнајде соодветен начин да им надомести на работниците за деновите во коишто тие не треба да доаѓаат на работа.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

polestar 1 goodwood

Електричниот Volvo првпат ќе вози пред публика во Гудвуд

Chicago Express Loop, Илон Маск

Илон Маск ќе нуди експресен превоз на патници во Чикаго