за

Топ 10 Најпродавани автомобили во Русија

Топ 10 Најпродавани автомобили во Русија, Lada Vesta

За седум месеци на пазарот во Русија се продале близу еден милион нови автомобили. Според Топ 10, Русите купуваат лимузини од странски марки со локални фабрики. Цените се вчудовидувачки. Седум модели од топ-десетката воопшто не се нудат на нашиот пазар

Вестите од западноевропскиот пазар веќе стануваат еднолични во ова летно затишје. Обично се јавува за нова серија сервисни повици за дизелите на Volkswagen, или пак, организација што има интерес за регионот да остане зависен од увозот на нафта, објавува студија во којашто електричните автомобили се штетни за животната средина. Од друга страна, раздвижување на македонскиот пазар на автомобили и натаму не се случува. Затоа, Русија.

Во првите седум месеци од годинава, на рускиот пазар е постигната продажба на 992.672 патнички автомобили. Само во јули, продажбата достигнала зголемување за 10,6 проценти во споредба со истиот месец лани, со вкупно 143.452 возила.

Пазарните аналитичари ценат дека зголемувањето на продажбата се должи на тоа што расте и вербата во иднината кај Русите

Овие бројки потврдуваат дека постепено заздравува пазарот на нови автомобили во големата земја. Продажбата, всушност, бележи раст во континуитет од 15 месеци наназад. Локалните аналитичари ценат дека напредокот во продажбата се должи на тоа што расте вербата за иднината кај купувачите. Тоа ги охрабрува Русите да ги заменат старите автомобили со нови.

Lada е најпродавана марка на рускиот пазар на нови автомобили во јули, со вкупно 29.389 продадени возила. Најпродаван модел во јули е Lada Vesta, со 8.991 примероци.

Топ 10 Најпродавани автомобили во Русија


за периодот од јануари до јули
(сите 10 модели се од локална продукција, наведените цени се однесуваат на основниот модел за рускиот пазар, со вклучен ДДВ и испорака од салон)

1-во место · Kia Rio


59.359 примероци (+8,0%)
Цена на основен модел: 669.900 рубљи (8.700 евра)

Kia Rio Russia

2-ро место · Lada Vesta


58.626 примероци (+30,0%)
Цена на основен модел: 584.900 рубљи (7.600 евра)

Lada Vesta

3-то место · Lada Granta


53.271 примероци (+5,9%)
Цена на основен модел: 369.900 рубљи (4.800 евра)

Lada Granta

4-то место · Hyundai Solaris


39.208 примероци (-1,2%)
Цена на основен модел: 679.900 рубљи (8.850 евра)

Hyundai Solaris

5-то место · Hyundai Creta


38.533 примероци (+29,0%)
Цена на основен модел: 879.900 рубљи (11.450 евра)

Hyundai Creta

6-то место · Volkswagen Polo


32.584 примероци (+21,0%)
Цена на основен модел: 599.900 рубљи (7.800 евра)

Volkswagen Polo

7-мо место · Lada Largus (Dacia Logan MCV)


24.606 примероци (+32,1%)
Цена на основен модел: 514.900 рубљи (6.700 евра)

Lada Largus

8-мо место · Renault (Dacia) Duster


24.326 примероци (+5,5%)
Цена на основен модел: 584.000 рубљи (7.600 евра)

Dacia Duster new

9-то место · Skoda Rapid


19.743 примероци (+16,8%)
Цена на основен модел: 646.000 рубљи (8.400 евра)

Skoda Rapid

10-то место · Lada Xray


19.700 примероци (+8,9%)
Цена на основен модел: 569.900 рубљи (7.400 евра)

Lada XRay act

Заклучоците по оваа „пазарна авантура“: Од десетте најпродавани модели на рускиот пазар до јули, десет се произведуваат во домашни фабрики; Од десетте модели, дури седум се недостапни на македонскиот пазар; Автомобилите кои всушност најмногу одговараат за нашиот пазар, достапни се во Русија.

И конечно: На македонскиот пазар пристигаат модели коишто се наменети за западноевропските купувачи, што важи првенствено за цената. Бидејќи возилата се недостапни за најширокиот круг купувачи, изборот паѓа на автомобилите што запаедноевропските купувачи повеќе не ги сакаат. Руските автомобили остануваат во Русија, ние остануваме автомобилскиот отпад на Европа.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Нова серија 3 на BMW (G20) Нс

Сите убави работи се во три: Нова серија 3 на BMW

олдтајмерциите од стојаково, од стојаково до ница со рено 4 монте карло

Олдтајмерџиите од Стојаково со ВИП-третман во Монте Карло