за

Mitsubishi Outlander PHEV надмина 100.000 продажби во Европа

mitsubishi outlander phev

Во четвртата година од неговото пристигање на пазарот, Mitsubishi Outlander PHEV ја достигна звучната бројка од 100.000 продадени примероци на европскиот пазар. Кросоверот со плагин хибриден погон во меѓувреме учествува со повеќе од 10% во вкупната продажба на марката на континентот.

Во почетокот, Outlander PHEV беше достапен само во Холандија и во скандинавските земји, како европски лидери во електромобилноста, но набрзо се покажа дека и на останатите пазари има голем интерес за тогаш единствениот кросовер со плагин хибриден погон. Во изминативе три години, тој е најпродаван модел со овој вид на погон во Европа.

Тоа што Toyota RAV4 Hybrid и Lexus NX 300h се меѓу хибридите во сегментот, Mitsubishi Outlander PHEV е меѓу плагин-хибридите

Конкурентите во меѓувреме почнаа да реагираат и на Outlander му се придружија Mercedes GLC / GLC Coupe и Volvo XC60, но јапонскиот автомобил го задржува водството. Имајќи предвид дека овие два модела се од премиум сегментот, Outlander практично е единствен кросовер со плагин хибрид во средната класа. Лани, тој беше најпродаван PHEV-модел во Велика Британија, Норвешка и Шпанија.

Според Mitsubishi, кросоверот со PHEV погонска технологија е сублимат од останатите пионерски чекори на марката: Погон на сите тркала во 1936, електричен погон во 1966 и спортски теренец во 1982 година.

Швајцарецот Феликс Еголф пред четири години извозе 700 километри со само 40,55 литри бензин, постигнувајќи просечна потрошувачка од 5,79 литри гориво на сто километри. Еден Велшанин го користи Outlander PHEV за надгледување на своето стадо овци, заради тивкиот погон, кога кросоверот вози на батерии.

Топ 10 пазари за Mitsubishi Outlander PHEV во Европа

(меѓу октомври 2013 и декември 2017)

Држава

Примероци

1

Велика Британија

34.108

2

Холандија

25.399

3

Норвешка

13.429

4

Шведска

9.957

5

Германија

6.743

6

Франција

2.580

7

Шпанија

1.941

8

Швајцарија

1.321

9

Португалија

795

10

Белгија

725

Honda CR-V Hybrid во трка против бестселерот Mitsubishi Outlander PHEV

Mitsubishi пред 100 години го произведе првиот јапонски автомобил

Mitsubishi Outlander PHEV е најпродаван плагин-хибрид на европскиот пазар

Седумдесет години од првиот пикап на Mitsubishi

Првиот контингент од Mitsubishi Eclipse Cross патува кон Европа

Тест: Mitsubishi Outlander 2.2 DI-D Instyle

Тест: Mitsubishi Space Star 1.2 Invite

Тест: Mitsubishi Electric Vehicle

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

супертестот ауто билд

Ова се шампионите на супертестот на 100.000 km на Auto Bild

bugatti 3d-print sopiracki

Bugatti произведе сопирачки клешти со 3D-печатење