за

Mercedes планира соработка со Nissan за наследникот на CLA

Идната генерација на купето со четири врати врз основа на класата А на Mercedes која што е планирана за 2018 година е можно да се произведува и во фабриката на Nissan во Мексико.

Следната генерација на малиот брат на CLS може да биде плод од соработка со Nissan. Шефот на германската марка, Дитер Зече, за весникот Automotive News изјави дека CLA може да се произведува во Мекско како дел од заедничката инвестиција со Nissan. Одлуката за тоа ќе се донесе во следната година. Новата верзија на компактната лимузина во случај на позитивно решение би можела да се произведува во фабриката во Агуаскалиентес во Мексико. Актуелната генерација на CLA се произведува во Унгарија. Моделот е дел од семејството на класите A и B, со целна група на млади купувачи.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Datsun Go ќе се продава за 5000 евра – во Русија и Индија

Kia продаде 1,4 милион возила во првото полугодие