за

Honda произведе рекорден број возила во ноември

За еден месец Јапонците произведоа близу 400.000 возила, што е речиси за една четвртина повеќе отколку во минатиот ноември. За цела 2013 година, продукцијата ќе биде далеку над четири милиони!

Три месеци по ред производството во јапонските фабрики на Honda бележи рапидно зголемување, додека фабриките надвор од матичната земја се во плус веќе 22 месеци. Соодветно паѓаат и рекордите. Никогаш досега Honda не произвела повеќе возила за еден месец во Азија и Кина, како и во Северна Америка и САД.

Најпродаван модел на Honda на домашниот пазар е Fit, кај нас Jazz, кој во ноември забележа продажба од 26.235 возила, додека десети најпродаван модел е Freed со 4.788 возила. Во посебната категорија на мини возила со зафатнина на мотор под 660 cm3, првото место во продажбата исто така припаѓа на Honda, за моделот N-Box, кој во ноември доби 19.512 нови сопственици.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Три литри потрошувачка е реалност во Јапонија

Грчката даночна управа ги чешла германските автомобилски марки