за

Американските автогиганти GM и Ford го запреа производството

Американските автогиганти GM и Ford го запреа производството
Американските автогиганти GM и Ford го запреа производството

Откако целото производство на автомобили во Европа беше ставено во мирување во рок од само неколку денови, сега следи истиот чекор и во САД. General Motors и Ford ги запреа производствените ленти во своите фабрики.

Најголемите американски производители на автомобили General Motors и Ford се спогодија со синдикатот на автомобилските работници за привремено запирање на производството во Северна Америка, поради кризата околу вирусот корона. За шефицата на GM, Мери Бара, сигурноста на вработените е најважна.

Производствените ленти во САД, Канада и Мексико првично ќе мируваат до 30-ти март. Според објавите на американските медиумим, третиот по големина производител на автомобили Fiat Chrysler исто така ќе го запре производството.

Претседателот на синдикатот на работниците во автомобилската индустрија во Северна Америка, Рори Гембл, го оцени чекорот на концерните како „мудро решение“. Со прекинувањето на работата се заштитуваат членовите на синдикатот, нивните семејства и заедницата, соопшти Гембл. Синдикатот во последните неколку денови вршеше силен притисок врз производителите, за производството да запре заради сигурност на вработените.

Јапонскиот производител Honda синоќа исто така објави дека ќе го запре производството во своите фабрики во САД, Канада и Мексико до 23-ти март. Мерката опфаќа околу 27.600 вработени лица во компанијата.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Kia Sorento 2020

Kia Sorento, четврта генерација

Макпетрол

Макпетрол АД донира медицинска опрема за Министерството за здравство