за

Голманот на Барса е нов амбасадор на Cupra

CUPRA-Ateca-LE-тер-Штеген
CUPRA-Ateca-LE-тер-Штеген

Германскиот интернационалец Марк тер Штеген е нов светски амбасадор на спортската марка на Seat и ќе вози еден од 1.999-те примероци од Cupra Ateca Limited Edition.

Германскиот фудбалер Марк тер Штеген е нов член на семејството Cupra. Ценет како еден од најдобрите голмани во светот, тер Штеген ќе има задача да ја популаризира марката Cupra во светски рамки.

Лани во август, спортската марка на Seat стана официјален автомобилски партнер на Барселона. Продажбата забележа раст од 71,8 проценти во споредба со 2018, со вкупно 24.700 продадени примероци.

Марк тер Штеген е роден во Менхенгладбах во 1992 година и има впечатлива фудбалска кариера. Во последните пет години, голманот освои дури 14 титули, вклучувајќи Лига на Шампиони ан УЕФА во 2015 одина и четири шпански лиги. Тој учествувал 24 пати во германската репрезентација.

Исто како што јадрото на марката Cupra се состои од модерна спортска нота, така и тер Штеген се цени како модерен голман, со агилен стил, брзи рефлекси и прецизни шутеви. Германецот официјално ќе ја преземе функцијата на амбасадор на Cupra за време на светската премиера на новото семејство модели Cupra Leon, којашто ќе се случи на 20-ти февруари. На овој настан воедно ќе се одбележи и вториот роденден на марката.

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

motul адитив бензин директно впрскување

Motul нуди адитив за чистење за бензинци со директно впрскување

Американската Tuatara со 1774 КС ќе се произведе во сто примероци

Американската Tuatara со 1774 КС ќе се произведе во сто примероци