за

Audi, BMW и Mercedes ја купија Nokia Here за 2,8 милијарди евра

Виртуелниот кокпит ќе биде основа на концептот на ракување и во идниот Audi A6

Со купувањето на картографскиот сервис на Nokia, трите премиум марки ќе можат да работат забрзано на развојот на автономните возила, како и на воведување на нови дигитални услуги.

Конзорциумот од германските производители на автомобили Audi, BMW и Mercedes го купи картографскиот сервис Here од финскиот телекомуникациски концерн Nokia за 2,8 милијарди евра. Со купувањето на овој картографски сервис со седиште во Берлин, германските премиум марки ќе добијат ексклузивен пристап до дигиталните карти, со цел да се прошири бизнисот со дигитални услужни дејности во автомобилите што се поврзани во мрежата. Покрај тоа, податоците со коишто располага Here ќе се користат и за натамошно усовршување на технологијата на автономно возење.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

porsche mission e

Porsche даде зелено светло за електричниот суперавтомобил

Британските возачи имаат најголема доверба во Ford