за

Штрајк во сите фабрики за автомобили во Јужна Африка

Од денес мирува производството во сите фабрики за автомобили во Јужна Африка. Работниците бараат поголема плата и нема се откажуваат додека не им се исполнат барањата.

Во фабриките на седумте големи производители на возила што имаат погони во Јужноафричката Република од денес мируваат лентите – во Volkswagen, BMW, Daimler, Ford, General Motors, Toyota и Nissan. Секој ден во штрајк ќе го чини стопанството загуба од 45 милиони евра и 3.000 непроизведени возила, од кои најголемиот дел е наменет за извоз.

Синдикатите бараат зголемување на платата од 14 проценти, а работодавците на тоа барање можат да одговорат со само осум проценти. Според податоците на локалната индустрија, во штрајкот учествуваат 17.500 работници, односно 30.000 лица според синдикатите.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Jaguar XJR и XFR-S ја почнуваат играта на мачка и глушец

Том Кристенсен истрча маратон за хуманитарни цели