за

Хибридниот компакт на Lexus со премиера во Кина

10. LEXUS CT, продадени примероци 4,733 (-1.2%)

Престижната марка на Toyota го избра салонот во Гуангжу на југот на Кина како место за претставување на освежената генерација на CT 200h. Моделот доаѓа во Европа напролет.

Новото издание на компактниот хибрид се одликува со подинамичен дизајн во споредба со претходникот, за што најмногу придонесува препознатливата маска Diabolo преземена од останатите модели на марката. Други надворешни белези на првиот премиум модел со хибриден погон во компакт класата се новиот дизајн на бандажите и промените во изгледот на задниот дел, со поголема нагласеност на хоризонталните линии.

Продажбата на моделот во Европа ќе стартува напролет. Останатите детали производителот ќе ги открие на салонот во Гуангжу кој почнува на 21-ви ноември.

lexus ct 200h 2

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Експерт тврди: Електричните коли имаат проблем со сопирачките

Милионска кражба во салон на Bentley во Берлин