за

Тие ќе се натпреваруваат за светски автомобил на годината

Како и вообичаено, на списокот на кандидати за светски автомобил доминираат германски, јапонски и американски модели. За изборот решаваат 66 експерти од 21 држава.

Марката Volkswagen, која во минатите години има освоено повеќе награди од кој било друг производител, не успеа да се пласира во списокот на кандидати за 2014 година. Меѓу другото, Volkswagen Golf е минатогодишен победник на изборот. Затоа, пак, посестринските компании Audi, Seat и Skoda не отсуствуваат со своите новитети во најголемиот и најрелевантен избор на автомобил на планетава.

Првиот круг гласања за светски автомобил на годината ќе се одржи на 4-ти февруари. Жирито е составено од 66 врвни експерти за автомобилизам од 21 држава. Победникот за 2014 година ќе биде познат на Салонот во Њујорк, кој е закажан за април следната година. Кој е вашиот фаворит?

Кандидати за светски автомобил на 2014 година

 1. Acura MDX
 2. Audi A3
 3. BMW серија 2
 4. BMW серија 4
 5. BMW i3
 6. Cadillac CTS
 7. Chevrolet Impala
 8. Citroen C4 Picasso
 9. Fiat 500L
 10. Ford EcoSport
 11. Ford Fusion /Mondeo
 12. Hyundai i10
 13. Hyundai Santa Fe
 14. Infiniti Q50
 15. Jeep Cherokee
 16. Kia Soul
 17. Kia Carens/Rondo
 18. Lexus IS
 19. Mazda3
 20. Mercedes-Benz GLA
 21. MINI
 22. Opel Cascada
 23. Peugeot 308
 24. Skoda Octavia
 25. Seat Leon
 26. Subaru Forester
 27. Toyota RAV4
 28. Toyota Corolla

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Миењето со четки е подобро за бојата од рачното миење

аерозагаденоста скопје македонија

Загадениот воздух ќе усмрти 210.000 лица во 2030 година