130
23 shares, 130 points

Македонската метропола денес стана побогата со уште една атракција. Џиновска ѕвезда на Mercedes е поставена на покривот на новиот деловен центар „Премиум“, кој се наоѓа пред салонот на Mercedes, веднаш по мостот „Близнаци“

Карактеристичниот симбол на Mercedes е поставен од страна на компанијата, офијален претставник на Mercedes-Benz во Македонија, Мак Аутостар, којашто е воедно е и инвеститор на зградата на која се поставува овој знак.

Поради сложененоста на изведбата, изработена е посебна конструкција на покривот на зградата. Инаку, зградата претставува прв премиум деловен центар, каде компаниите ќе може да изнајмат простор за работа и истиот нуди извонредни работни услови и е прв од ваков тип во нашава земја, граден според високи светски стандарди кои овозможуваат премиум услови во работната средина.

Ѕвездата е транспортирана во делови, а процесот на составување кој се одвиваше на самото место, заедно со процесот на поставување се изврши за рекордно кусо време од само два дена.

Огромниот знак на Mercedes предзвикува восхит како исклучителен инженерски потфат да се произведе, транспортира и постави на врв на некоја зграда и истиот непречено да се врти и свети во секакви временски услови со децении. Така на пример, ваков знак е поставен на познатата зграда во Берлин, „Европа Центар“,кој непречено се врти 50-тина години.

Ѕвездата на Mercedes е поставена и во Штутгарт, Минхен, Пекинг и неколку други градови во светот, а во Скопје, е единствена од ваков вид во регионов, која исто така се ротира, има дијаметар од 6 метри и тежи дури 10 тони. Поради својата големина, овие знаци се видливи со километри оддалеченост, а како ќе биде во Скопје, останува допрва да се види.

Инаку, трикраката ѕвезда на Mercedes датира уште од далечната 1910 година, знак кој ја симболизирал употребата на моторите на Даимлер на земја, вода и воздух. Првично било предвидено ѕвездата да има 4 краци, но денес овој симбол го користи Европската компанија за воздушна одбрана и вселенски истражувања EADS.


Notice: Undefined index: fag_col_layout in /home/automedi/public_html/wp-content/plugins/flickr-album-gallery/flickr-album-gallery-short-code.php on line 37

Ѕвезда на Mercedes на деловниот центар Премиум

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank

Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

130
23 shares, 130 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813