177
23 shares, 177 points

Најценетата награда во автомобилската бранша во Европа нема да се доделува годинава. Поради темната сенка што ја остави дизел скандалот, жирито реши да не ги одликува производителите со Златен волан

Повеќе од четири децении, производителите на автомобили и публиката во Европа очекуваат магазинот Ауто Билд и германскиот неделник Билд ам Зонтаг да ги доделат наградите за најдобрите и највпечатливите достигнувања во браншата. Водечкиот магазин за автомобили во Европа уште од 1976 година ја доделува наградата Златен волан, заедно со неделникот Билд ам Зонтаг.

Како причина за овој чекор, од издавачката куќа Аксел Шпрингер ги наведуваат последните случувања околу мамењето со издувните гасови. Издавачот цени дека делови од автомобилската бранша и натаму се наоѓаат во неопходната трансформација, којашто спротивно од очекувањата уште е далеку од завршницата. „Во интерес на нашите читателки и читатели, годинава не можеме со новинарска веродостојност да доделуваме награда за најдобрите автомобилски новитети,“ се наведува во соопштението од издавачот на Ауто Билд.

Главниот уредник на магазинот, Том Дрекслер: „Да нема двоумење: Ние ги сакаме автомобилите. Луѓето кои нив ги произведуваат, купуваат и возат се наши клиенти, наши читатели. Но, сега не е време да се доделуват награди и да се прославува.“ Како што понатаму посочува Дрекслер, прескокнувањето на доделувањето на наградата Златен волан во 2018 година дава јасен знак и на погодените производители им дава време да ги најдат вистинските одговори во темелни структурни промени.

Лани титулата Златен волан ја освоија:

Opel Ampera e, во компакт класата
Skoda Karoq, во класата на компактни СУВ модели
Audi Q5, во класата на големи СУВ модели
Volkswagen Arteon, во средната и вишата класа
Porsche Panamera Sport Turismo, во класата на спортски автомобили
Aston Martin DB11, како најубав автомобил


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

177
23 shares, 177 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743