157
40 shares, 157 points

Светскиот гигант ZF продолжува со проширување на производствената мрежа за компоненти за електирчни возила. Огранокот E-Mobility ќе гради нова фабрика во српско Панчево.

Почнувајќи веќе во 2019 година, таму ќе се произведуваат електромотори и генератори за хибриден и електричен погон, како и контролери за автоматски менувачи и микропрекинувачи. Фабриката ќе располага со површина од 20.000 метри квадратни. Вкупната инвестиција изнесува над 100 милиони евра.

Како што на светскиот пазар рапидно расте продажбата на автомобили со хибриден и електричен погон, соодветно расте и побарувачката за електромотори и електрични погонски решенија од ZF.

Фабриката на ZF во Панчево се наоѓа на 14 километри североисточно од Белград. Изградбата започнува во јуни, а производството е планирано да стартува во 2019 година. Фабриката ќе вработува околу 1.000 лица.

ZF развива активна амортизација за поевтините возила

Кои се добавувачите на компоненти за: Opel Insignia

Овие десет добавувачи се вистинските производители на автомобили

Резервни делови носат 20% од прометот на автоиндустријата


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

157
40 shares, 157 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format