154
21 shares, 154 points

Во ерата кога автомобилизмот ги доживува најголемите промени во историјата веќе стануваат вообичаени забраните за старите дизели и бензинци. Неодамна и германскиот град Хамбург најави ограничување за сообраќајот, но тој е само еден од многуте европски градови што се грижат да обезбедат квалитетен воздух за своите граѓани

Хамбург е првиот град во Германија што воведува забрана за возила со дизел мотор чијашто издувна норма е послаба од Еуро 6. По 31-ви мај, на две оптоварени сообраќајници во градот ќе биде забрането да се пристапува со патнички и товарни возила што не ја исполнуваат најстрогата норма за квалитет на издувни гасови.

Слични забрани ќе следат и во Штутгарт, Минхен, Келн, односно во триесетина германски градови кадешто е измерено пречекорување на емисијата на азотни оксиди. Забраните за старите дизел и бензинци со слаб квалитет на издувни гасови се практика во повеќе држави и градови во Европа.

Во продолжение се неколку примери за забраните за стари дизели и бензинци во европските градови.

Велика Британија

За пристап во централното подрачје на Лондон со автомобили со бензински или дизел мотор, чијшто квалитет на издувни гасови е послаб од Еуро 4, од минатата година се плаќа посебна такса за загадување на воздухот во висина од 11,30 евра дневно. Тоа е дополнителна давачка, покрај таксата за метеж којашто важи во текот на денот.

Франција

Во градовите Лион, Гренобл, Тулуз, Лил и Стразбур, во деновите кога има пречекорување на дозволената концентрација на неразградливи честички во воздухот, се забранува сообраќајот за автомобили со дизел мотор со издувна норма Еуро 3 или послаба. Од 2020 година се планира целосна забрана за возила со дизел мотор во овие градови. Во Париз веќе е забрането во текот на денот да се возат автомобили со дизел мотор со издувна норма Еуро 2, односно бензинци според Еуро 1.

Белгија

Во Антверпен повеќе не смее да се возат автомобили со дизел според норма Еуро 3 или послаба. Од 2019 година, забраната за дизели ќе важи и во Брисел.

Холандија

Во Утрехт и Ротердам не смее да се возат дизели што се постари од 2001 година. Амстердам планира да воведе забрана за сообраќај во текот на годинава.

Италија

Од 2020 година на територијата на целата држава ќе биде забрането возење автомобили со норма Еуро 3 или послаба. Од 2024 година, забраната ќе почне да важи и за дизели според Еуро 5.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

154
21 shares, 154 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813