160
30 shares, 160 points

Од почетокот на следната година во германскиот град Штутгарт не смеат да сообраќаат автомобили со дизел мотор чијшто квалитет на издувни гасови не ја задоволува најмалку нормата Еуро 4

Владата на германската покраина Баден-Виртемберг изгласа забрана за сообраќај за стари автомобили со дизел мотор во градот Штутгарт од 1-ви јануари 2019 година. Од првиот ден во следната година, во сообраќај не смеат да се вклучуваат автомобили со дизел мотор чијшто квалитет на издувни гасови е послаб од Еуро 4.

Не мина предлогот да се воведе уште построго ограничуање, односно забраната за сообраќај да важи за автомобили со емисија на штетни материи според норма Еуро 5. Но, не се исклучува дека и овие автомобили би можеле да бидат вклучени во забраната, доколку стапи на сила пакетот за зачувување на квалитетот на воздухот во Штутгарт, како главен град на сојузната покраина Баден-Виртемберг. Деталите околу овој пакет закони уште не се објавени.

Сојузниот управен суд во Лајпцих во февруари дозволи германските градови да донесуваат забрана за сообраќај, со цел да се зачува квалитетот на воздухот во градовите. Покраинската влада на премиерот Винфрид Кречман оттогаш е под постојан притисок да ја намали концентрацијата на штетни азотни оксиди во Штутгарт. Во Хамбург веќе постои забрана за сообраќај за стари возила со дизел мотор на две мошне оптоварени делници.

Азотните оксиди ги иритираат дишните патишта и очите. Овие гасови кои важат како отрови во животната средина се создаваат при процесите на согорување.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

160
30 shares, 160 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format