135
23 shares, 135 points

Градските власти во Келн планираат да воведат забрана за сообраќај за стари дизели. Тоа е очекуваниот почеток на серијата забрани во германските градови, откако Хамбург го направи првиот потег и од 31-ви мај ќе го ограничи сообраќајот за возилата со дизел мотор со издувна норма послаба од Еуро 6

По најавата дека Хамбург ќе го забрани сообраќајот за возила со дизел мотор со емисија послаба од Еуро 6, сега и градските власти на Келн подготвуваат слична мерка. Забраната ќе важи на неколку улици, но ќе се внимава со пренасочувањето на сообраќајот да не се предизвика контраефект, односно зголемување на загаденоста на воздухот во соседните подрачја.

За пристанишниот град Хамбург е веќе извесно дека од 31-ви мај се забранува сообраќајот за патнички автомобили и товарни возила коишто не ја исполнуваат актуелната норма Еуро 6. Овие возила не смеат да сообраќаат по две градски улици, на коишто се создава прекумерна загаденост на воздухот.

Во 37 германски градови имало пречекорување во азотните оксиди во 2016 година

Според последните комплетни мерења на загаденоста, коишто важат за 2016 година, во дури 37 градови било измерено надминување на дозволената концентрација на азотни оксиди од 40 микрограми на метар кубен.

Овие штетни материи во најголем дел произлегуваат од дизел моторите коишто не ги поседуваат комплицираните и скапи системи за пречистување на издувните гасови според нормата Еуро 6.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

135
23 shares, 135 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813