142
19 shares, 142 points

Производителот на мотоцикли Yamaha планира сериозно да влезе во автомобилскиот бизнис. Јапонците ќе прикажат нова студија на автомобил на претстојниот салон во Токио.

Јапонската марка Yamaha уште еднаш ги потврдува амбициите да влезе во автомобилскиот бизнис со студијата на спортски автомобил што ќе биде претставена на салонот на автомобили во Токио на 29-ти октомври. Освен нејасна слика што ја прикажува само силуетата на возилото, засега нема конкретни информации околу студискиот автомобил. Во секој случај се работи за компактен спортски двосед со класична погонска конфигурација, односно со мотор назад. Како што наведува Yamaha во најавата на салонот, намерата е да се прикаже автомобил што ги поседува типичните дизајнерски карактеристики на мотоциклите на марката.

Студијата на суперспортски автомобил на Yamaha од 1990-те
Студијата на суперспортски автомобил на Yamaha од 1990-те

Слични планови постоеја уште во почетокот на 1990-те години, но поради јапонската финансиска криза, тогашниот суперспортски автомобил со дванаесетцилиндарски мотор не доживеа реализација во сериското производство. Последен пат Yamaha изненади со студија на градски автомобил со електричен погон, на салонот во Токио пред две години. Според јапонските медиуми, сериската верзија на двоседот со име Motiv.е веќе e подготвена и од 2019 година ќе стартува со продажба и на европскиот пазар. Новиот студиски автомобил навестува дека е можно на градскиот двосед да му се придружат повеќе модели.

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

142
19 shares, 142 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format