131
18 shares, 131 points

Yamaha најави автомобил со големина на Smart чиешто производство ќе се одвива во Европа и ќе се ориентира според студискиот автомобил што беше претставен пред две години во Токио.

Јапонскиот производител на мотоцикли планира по повеќедецениски прекин да се врати во производството во автомобили, коишто првенствено ќе бидат наменети за европскиот пазар. Според изјавите на неименуван менаџер за агенцијата Ројтерс, Yamaha планира да започне со продажба на градското мини во 2019 година. Двоседот ќе се одликува со исклучително ниска потрошувачка на гориво и емисија на СО2, а покрај верзијата со бензински мотор со зафатнина од еден литар ќе се нуди и изведба со погон на струја.

За автомобилот на Yamaha ќе се изгради посебна фабрика во Европа. Од јапонската компанија уште не откриваат каде ќе биде лоцирана фабриката, ниту колкава е планираната инвестиција. Во натамошните чекори во проектот се предвидува автомобилите да се извезуваат во Јапонија и во другите азиски земји. Yamaha за последен пат беше во функција на автомобилски производител во 1960-те години, кога го произведуваше култниот родстер GT 2000 за Toyota.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

131
18 shares, 131 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format