135
20 shares, 135 points

Светот го виде за првпат лани во мај, а електричниот пикап од американскиот производител Workhorse сега може и да се нарача. Пикапот со моделска ознака W-15 користи комбинација од електромотор и обичен мотор кој работи како генератор откако ќе се испразни батеријата. Резервацијата за камионетот чини 1.000 долари, испораката стартува кон крајот на годинава.

Цената на пикапот со двојна кабина изнесува 52.000 евра, не вклучувајќи ги субвенциите во повеќето сојузни држави во САД. Според производителот, пристигнати се неколку илјади нарачки за W-15. Очекувано, најмногу интерес постои кај компаниите со големи возни паркови.

Електромоторот располага со 462 КС и го катапултира камионетот за 5,5 секунди до темпо сто. Литиум-јонската батерија од Panasonic испорачува енергија за најмногу 130 километри. Во хибридниот режим во игра се вклучува моторот, кој функционира како генератор и со горивото во резервоарот овозможува пикапот да извози до 500 километри.

Како што кажува и името, „работниот коњ“ е замислен првенствено за комерцијална примена. Корисна функција при работа на отворено е можноста батеријата на Workhorse да служи за напојување на електричните уреди.

Дали знаете дека постојат BMW M3 пикап, комби и компакт?

Dacia Duster Pickup по специјална нарачка

Седумдесет години од првиот пикап на Mitsubishi


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

135
20 shares, 135 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813