за

За автомобил на годината на What Car? во трка над 200 модели во 23 категории

What Car izbor avtomobil na 2020 godina
What Car izbor avtomobil na 2020 godina

Британскиот магазин What Car? го објави целосниот список на модели што ќе се натпреваруваат за титула на Автомобил на 2020 година. Со традиција подолга од 40 години, овој избор е посебно веродостоен поради објективноста на британските автомобилисти.

Познатиот магазин What Car? го објави целосниот список на модели во трка за награда во изборот за Автомобил на 2020 година. Во долгиот список се опфатени повеќе од 200 модели во 23 категории, вклучувајќи СУВ, семејни модели, електрични автомобили и хибриди.

Свеченото прогласување на победниците во секоја одделна категорија во изборот ќе се одржи на 14-ти јануари во Гросвенор Хаус Хотел, во лондонскиот Мејфер. Настанот на What Car? се вбројува меѓу најголемите спектакли на британската автомобилска сцена.

Со масовниот пробив на хибридните и електирлните возила во Велика Британија, во изборот за 2020 година првпат се воведуваат две категории на електрични возила, мали и големи. Меѓу кандидатите во катагоријата на мали електрични автомобили е Kia e-Niro, кој воедно беше севкупен победник во ланскиот избор за автомобил на годината. Првпат во изборот се појавуваат Audi E-tron, Mercedes-Benz EQC, Renault Zoe и Tesla Model 3.

Целосниот список на кандидати за изборот на What Car? за автомобил за 2020 година

Најдобра противвредност

 • Dacia Sandero
 • Hyundai i10
 • Kia Picanto – лански шампион
 • Suzuki Ignis
 • Toyota Aygo

Градски автомобили

 • Audi A1
 • Ford Fiesta
 • Nissan Micra
 • Peugeot 208
 • Renault Clio
 • Vauxhall/Opel Corsa
 • Volkswagen Polo – лански шампион

Семејни автомобили

 • BMW 1 Series
 • Hyundai Ioniq
 • Kia Xceed
 • Mazda 3
 • Mercedes-Benz A-Class
 • Skoda Scala
 • Toyota Corolla
 • Vauxhall/Opel Astra
 • Volkswagen Golf

Мали СУВ-модели

 • DS 3 Crossback
 • Ford Puma
 • Honda HR-V
 • Nissan Juke
 • Renault Captur
 • Seat Arona – лански шампион
 • Skoda Kamiq
 • Suzuki Ignis
 • Volkswagen T-Cross
 • Volkswagen T-Roc

Семејни СУВ-модели

 • BMW X1
 • Dacia Duster
 • Mazda CX-30
 • Range Rover Evoque
 • Skoda Karoq
 • Ssangyong Korando
 • Subaru XV e-Boxer
 • Volvo XC40 – лански шампион

Големи СУВ-модели

 • Audi Q5
 • Citroen C5 Aircross
 • Land Rover Discovery Sport
 • Mazda CX-5
 • Mercedes-Benz GLC
 • MG HS
 • Peugeot 5008 – лански шампион
 • Subaru Forester e-Boxer
 • Toyota RAV4
 • Volvo XC60

Луксузни СУВ-модели

 • Audi Q7 – лански шампион
 • Bentley Bentayga
 • BMW X7
 • Mercedes-Benz G-Class
 • Mercedes-Benz GLS
 • Volvo XC90

Повеќенаменски возила

 • Citroen Berlingo – лански шампион
 • Ford Galaxy
 • Ford Tourneo
 • Renault Trafic Passenger
 • Vauxhall/Opel Vivaro Life
 • Volkswagen Touran

Комби-изведби

 • Audi A4 Avant
 • Audi A6 Allroad
 • BMW 3 Series Touring
 • BMW 5 Series Touring
 • Kia Proceed GT
 • Mercedes CLA Shooting Brake
 • Mini Clubman
 • Peugeot 508 SW
 • Skoda Superb Estate – лански шампион
 • Toyota Corolla Touring Sport
 • Vauxhall/Opel Astra Sports Tourer
 • Volkswagen Passat Estate
 • Volvo V60

Спортски компакти

 • Audi RS3
 • BMW M135i
 • Focus ST
 • Ford Fiesta ST Performance
 • Honda Civic Type R – лански шампион
 • Mercedes A35 AMG
 • Renault Megane RS Trophy
 • Volkswagen Golf GTI TCR

Кабриолети

 • Audi A3 Cabriolet
 • Audi A5 Cabriolet
 • Bentley Continental GTC
 • BMW 8 Series Convertible
 • Mercedes-Benz S-Class Cabriolet – лански шампион
 • Mini Convertible
 • Porsche 911 Cabriolet

Купеа

 • Aston Martin DB11
 • Audi A5 – лански шампион
 • Audi A5 Sportback
 • Audi A7
 • Audi TT Coupe
 • Bentley Continental GT V8
 • BMW 8 Series Gran Coupe
 • Mercedes-Benz CLA
 • Volkswagen Arteon

Купе-СУВ (нова категорија)

 • Audi Q3 Sportback
 • Audi Q8
 • BMW X4
 • BMW X6
 • Mercedes-Benz GLC Coupe
 • Mercedes-Benz GLE Coupe
 • Porsche Cayenne Coupe
 • Range Rover Velar
 • Toyota C-HR

Спортски автомобили

 • Alpine A110 – лански шампион
 • Aston Martin DBS/DBS Volante
 • Audi R8
 • Audi TT RS
 • Audi TT Roadster
 • BMW Z4
 • Honda NSX
 • Mazda MX-5
 • Mercedes-AMG GT Coupe/Roadster
 • Nissan GT-R
 • Porsche 718 Boxster/Cayman T
 • Porsche 911
 • Porsche Boxster Spyder
 • Toyota Supra

Спортски СУВ-модели

 • Audi SQ2
 • Audi SQ7
 • Audi SQ8
 • Audi RS Q3
 • Bentley Bentayga Speed
 • BMW X2 M35i
 • BMW X3 M Competition
 • BMW X3 M40i
 • BMW X4 M Competition
 • Cupra Ateca – лански шампион
 • Jaguar F-Pace SVR
 • Mini Countryman JCW
 • Porsche Cayenne Turbo
 • Porsche Macan
 • Volkswagen T-Roc R

Модели со високи перформанси

 • Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio – лански шампион
 • Audi S4
 • Audi S6
 • Audi S7
 • Audi RS3 saloon
 • Audi RS5 Sportback
 • Mercedes-AMG C63 AMG Coupe
 • Mercedes-AMG GT 4-door
 • Mercedes A35 AMG Saloon
 • Polestar 1

Мали електрични автомобили – нова категорија

 • Hyundai Ioniq Electric
 • Kia e-Niro
 • Kia Soul EV
 • MG ZS EV
 • Renault Zoe
 • Seat Mii Electric
 • Skoda Citigo iEV

Големи електрични автомобили – нова категорија

 • Audi E-tron
 • Hyundai Nexo
 • Jaguar I-Pace
 • Mercedes-Benz EQC
 • Tesla Model 3
 • Tesla Model S Long Range
 • Tesla Model X Long Range

Хибриди

 • Honda CR-V Hybrid
 • Hyundai Ioniq Hybrid – лански шампион
 • Hyundai Kona Hybrid
 • Kia Niro
 • Lexus RX
 • Lexus RX-L
 • Lexus ES
 • Lexus RC
 • Subaru Forester e-Boxer
 • Subaru XV e-Boxer
 • Toyota Camry
 • Toyota Corolla
 • Toyota CH-R
 • Toyota RAV4
 • Toyota Prius facelift
 • Toyota Yaris Hybrid

Плагин хибриди

 • Audi Q5 TFSIe
 • Audi Q7 TFSIe
 • BMW X5 xDrive45e
 • BMW 330e
 • BMW 530e
 • BMW 745e
 • DS7 Crossback E-Tense
 • Hyundai Ioniq Plug-in
 • Mercedes-Benz C300de
 • Mercedes-Benz E300de
 • Polestar 1
 • Skoda Superb PHEV
 • Volkswagen Passat GTE
 • Volvo S60 T8
 • Volvo XC90 T8 – лански шампион

Бизнис лимузини

 • Alfa Romeo Giulia
 • Audi A4
 • BMW 3 Series – лански шампион
 • Ford Mondeo
 • Jaguar XE
 • Mercedes-Benz A-Class Saloon
 • Mazda 3 Saloon
 • Skoda Superb
 • Toyota Camry
 • Toyota Corolla Saloon
 • Volkswagen Passat
 • Volvo S60

Луксузни автомобили

 • Audi A8
 • Bentley Flying Spur
 • BMW 5 Series – лански шампион
 • BMW 6 Series Gran Turismo
 • BMW 7 Series

Пикапи

 • Ford Ranger
 • Isuzu D-Max
 • Mitsubishi L200
 • Ssangyong Musso
 • Volkswagen Amarok – лански шампион

www.whatcarawards.com

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Great Wall ќе произведува електрични модели на Mini за Кина

Great Wall ќе ги произведува електричните модели на Mini за Кина

Шумадија доби фабрика за автомобилски ентериери од гигантот Yanfeng

Шумадија доби фабрика за автомобилски ентериери од гигантот Yanfeng