157
23 shares, 157 points

Шведскиот производител Volvo продал 40.929 автомобили во февруари, што е за 12 проценти повеќе отколку во истиот месец лани. Во првите два месеци од годинава, продажбата пораснала за дури 17,1 проценти, со вкупно 84.368 возила. Најголемата заслуга за тоа е во стартот на испораките на новиот XC40. Компактниот СУВ настапува во еден од најважните сегменти, во коишто Volvo досега не беше застапен со свој модел.

Најголемиот пораст во продажбата е постигнат на пазарот во САД, кадешто се испораките пораснале за 35,1 проценти, на вкупно 6.383 возила. Купувачите од другата страна на океанот најчесто ги избираат големите теренци XC60 и XC90. Европскиот пазар забележал раст од 8,4 проценти со вкупно 22.509 возила, следи Кина со раст од 11,1 проценти и вкупно 6.531 возила. Volvo во Кина го произведува XC60 и лимузините S60 и S90. Шведската марка е дел од кинескиот концерн Geely, којшто пред неколку денови стана и најголем единечен акционер во Daimler.

Најпродаван модел на глобално ниво е XC60 со 10.309 примероци, пред XC90 со 6.607 и Volvo V40/V40 Cross Country со 6.109 примероци. Новиот Volvo XC40 во февруари постигнал 1.580 продажби, уште пред да биде комплетирана понудата со подостапните моделски изведби.

Volvo XC40 добива трицилиндарски бензинец

Volvo продал за една четвртина повеќе автомобили во јануари

Шведски фамилии ги тестираат роботските автомобили на Volvo

Volvo стартува со производство на XC40


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

157
23 shares, 157 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743