149
21 shares, 149 points

Независната организација Euro NCAP ги одликуваше Volvo XC40 и Ford Focus со максимални пет ѕвезди за сите подрачја на безбедноста

Volvo XC40 и Ford Focus покажаа врвни својства во поглед на заштитата на патниците и пешаците на тестирањето коешто го спроведе познатата организација за оценување на безбедноста на автомобилите Euro NCAP. Компактниот шведски СУВ веќе се продава на поголемите пазари во Европа, додека новата генерација на Ford Focus ќе се појави во салоните во септември.

Volvo XC40 освои 97% од максималните бодови за безбедноста на возрасни патници, односно 87% за заштитата на децата. Кај пешаците се постигнати 71%, а при оценувањето на системите за асистенција, коишто сега се стандарден дел од процедурата на тестирање, СУВ-моделот освои 75 проценти од максималните бодови.

ford focus iv

Ford Focus исполнува 85% од максимумот во заштитата на возрасни патници, 87 проценти за заштитата на децата, 72% за пешаците и 75 проценти кај системите за асистенција.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

149
21 shares, 149 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format