119
18 shares, 119 points

Првиот примерок од сериско производство од новиот Volvo XC40 е произведен денес во фабриката во Гент, Белгија. Производителот досега има добиено над 13.000 нарачки за компактниот теренец.

За Volvo започува ново историско поглавје. XC40 е првиот теренец на шведската марка во компакт класата, изработен врз комплетно нова платформа, којашто ќе се користи за цело идно семејство модели. Во фабриката во Гент, Белгија, денес започна сериското производство на моделот.

Volvo досега има добиено над 13.000 нарачки за својот прв малечок теренец. Испораките ќе стартуваат веќе во почетокот на следната година. XC40 влегува во сегментот во којшто владее голема раздвиженост меѓу производителите. Сегментот на компактните теренци е еден од најбрзо растечките на пазарот, нови модели пристигаат како на модна писта.

XC40 ја комплетира понудата на теренци на Volvo, покрај XC60 и XC90

Новиот XC40 е првиот модел што ја користи модуларната платформа за малечки автомобили на Volvo, таканаречената CMA-платформа (Compact Modular Architecture). Таа ќе послужи како основа за идното семејство модели „40“. Развиена во соработка со кинескиот партнер Geely, компактната платформа овозможува висока рентабилост во производството и изведување голем број различни модели.

Фабриката во Гент прераснува во глобален извозен центар на Volvo за модели базирани на платформата CMA. Каросерискиот оддел е проширен за 8.000 метри квадратни, инсталирани се 363 нови роботи, вклучувајќи го и „ѕверот“. Така што вработените го нарекуваат роботот кој ја подига платформата на возилата до подвижната лента на висина блиску до таванот.

Возила во Белгија се произведуваат уште од 1965 година. Од Гент излегуваше и најпродаваниот теренски модел на шведската марка, првата генерација на XC60. Моментно се прозведуваат V40 и V40 Cross Country, како и S60 и V60.

Втората европска фабрика на Volvo е во Торсланда, Шведска, уште две фабрики работат во Кина, додека фабриката во Северна Каролина / САД, се очекува да стартува со работа во втората половина од 2018 година.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

119
18 shares, 119 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743