175
22 shares, 175 points

Во 1933 година Volvo се зафати со римската божица на љубовта. Volvo Venus Bilo заедно со 9-те куфери се изработени во само по еден примерок и до ден денес никој не може да ги пронајде.

Дури и самото име на овој автомобил е необично. Venus Bilo. Некои можеби имаат слушнато и за Венера од Милос или Афродита од Милос, но ова што Volvo го направи во 1933 година е некој чуден уникат во шведско-римски стил, блиску до тоа што денес го нарекуваме концептен автомобил за покажување на авто-салони. Токму така, Venus Bilo се води како прв концептен автомобил на шведската марка. Тој е изработен врз шасијата PV655, со каросерија дизајнирана од Густав Ериксон, кој настојувал да постигне аеродинамична форма на возилото. Резултатот не ја поседува убавината на римската или грчката божица во раните зори, но барем обидот заслужува внимание.

Volvo Venus Bilo беше тест како публиката ќе реагира на возило со аеродинамична каросерија
Volvo Venus Bilo беше тест како публиката ќе реагира на возило со аеродинамична каросерија

Во тие времиња, шведската марка Volvo уште беше во своите почетоци, во шестата година од основањето, и тешко успеваше да создаде елегантни форми за своите автомобили. PV655 беше обична шасија со 3,4 литарски мотор со 65 КС и им се нудеше на каросериските работилници за специјални изработки. Од шасијата се изработија само 62 примероци, а Venus Bilo остана на само еден примерок, за да се провери како публиката ќе реагира на возило со аеродинамична форма на каросеријата. Неколку години подоцна, Volvo навистина понуди автомобил со ваква каросерија, PV36 Carioca, но успехот изостана.

Тоа што е особено необично кај Venus Bilo е комплетот од 9 куфери, скроени по мера, за целиот простор во багажникот да може да се искористи правилно. Швеѓаните го нарекуваа тоа „персонален луксуз“. Девет куфери за четири патници навистина е луксуз.

Судбината на овој уникатен и бесценет автомобил за жал е непозната. Последните траги не навестуваат добри вести. Во 1950 година, Venus Bilo се нашол кај сопственик на отпад во Данска, кој по неколку години решил да го претвори автомобилот во пикап. Последен пат, Venus е видена во 1956 година. Потоа се губат секакви траги.

volvo koncept 1933 (1)


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

175
22 shares, 175 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743