139
21 shares, 139 points

Швеѓаните денес ја претставија новата генерација на Volvo S60. Лимузината од средната класа ќе се произведува во САД и оттаму ќе се испорачува на светскиот пазар. Дизел нема да се нуди во S60

Volvo ја претстави новата генерација на својата лимузина од средната класа S60, во исто време со отворањето на својата прва фабрика во САД. По примерот на BMW и Mercedes, кои веќе одамна произведуваат од другата страна на океанот, Volvo директно ќе го покрива големиот американски пазар. Првиот Volvo со печат Made in USA ќе се извезува во Кина и во Европа.

Volvo S60 е воедно и прв модел на шведската марка што нема да се нуди со дизел мотор. Место тоа, понудата вклучува два плагин-хибриди: T6 Twin Engine AWD со 340 КС и T8 Twin Engine AWD со 390 КС. Тоа е чекор што Volvo веќе одамна го најави. Останатите два модела при стартот на продажбата се T5 и T6.

Спортската лимузина, како конкурент на серијата 3 на BMW и на Mercedes C-Class, базирана е врз платформата SPA. Во безбедносниот пакет спаѓа Volvo City Safety, како единствен систем кој препознава пешаци, велосипедисти и диви животни на патот. За првпат во средната класа се нуди автоматски систем за запирање кој реагира на возило што налетува од спротивната насока. Како опција стои на располагање систем за полуавтономно возење, којшто функционира до темпо 130 и реагира подобро во свијоци.

Вообичаено за Volvo, во средишната конзола доминира вертикален дисплеј, за ракување со функциите на возилото, навигацијата, конективноста и инфо-забавниот систем.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

139
21 shares, 139 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format