162
24 shares, 162 points

Volvo имаше одличен старт на годината, со раст во продажбата од 22,4 проценти во јануари. Сите главни пазари се во плус, не е рано да се предвиди дека шведската марка ќе има уште една рекордна година.

Во првиот месец од 2018 година, Volvo продал 43.439 автомобили, што е за 22,4% повеќе во споредба со истиот месец лани, кога беа продадени 35.475 возила. Главните носители на продажбата се новата генерација на XC60 и моделските верзии на големиот брат XC90.

Најголем раст во јануари е забележан во Кина, со 38% и вкупно 11.537 продадени автомобили. Резултатот се должи и на стартот на локалното производство на новиот XC60. Добро се продаваат и лимузините S90 и S60, кои исто така се од локално производство.

Шведски фамилии ги тестираат роботските автомобили на Volvo

Volvo стартува со производство на XC40

Електричниот Volvo само за шест земји во светот

Европскиот пазар покажува раст од 11,7%, со најголема побарувачка за XC60 и XC90, како и за комбито V90, коешто ја продолжува традицијата на Volvo со оваа каросериска форма. Одличен старт имаат и дилерите во САД, кои испорачале за 60,5% повеќе возила отколку во ланскиот јануари. Очекувано, најпродавани модели таму се XC60 и XC90. Првиот е воедно и носител на титулата на автомобил на годината на северноамериканскиот пазар.

Најпродаван модел на глобално ниво е XC60 со 11.656 примероци, следи Volvo XC90 со 6.772 примероци, трет е Volvo S90 со 6.057 продадени примероци. Во продажната статистика се појавува и Volvo XC40, кој штотуку треба да почне да ја качува продажба на шведската марка.

Светска продажба на Volvo во јануари 2018 по модели

Модел

Јануари 2018

%

S60 II

1,370

2.8 %

S60L

2,710

28.8 %

S60 CC

108

27.1 %

S90

6,057

228.6 %

V40

4,809

10.1 %

V40 CC

1,234

-6.4 %

V60

2,527

-9.9 %

V60 CC

1,145

-1.6 %

V90

2,380

4.6 %

V90 CC

1,494

552.4 %

XC40

395

100.0 %

XC60

782

-93.1 %

XC60 II

11,656

100.0 %

XC90 II

6,772

4.0 %

Вкупно

43,439

22.4 %


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

162
24 shares, 162 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813