147
25 shares, 147 points

Првпат на европски саем на олдтајмери ќе биде изложен Volvo P 1800 S од 1967 година, којшто некогаш бил во лична сопственост на британската актерска ѕвезда Сер Роџер Мур. Култниот автомобил на најуверливиот Џејмс Бонд, од 21-ви март ќе биде дел од Техно Класика во Есен.

Мур обично се поврзува со Aston Martin, но неговиот прв филмски автомобил е токму Volvo P 1800 S. Спортското купе стекна светска слава како службен автомобил на Сајмон Темплар во крим-серијата Светец, во којашто Роџер Мур ја толкуваше главната улога. Спортскиот модел на Volvo го имаше филмското деби во епизодата „Пар дијаманти“ во февруари 1967 година. Актерот почина лани во мај, на 89-годишна возраст.

Volvo P 1800 S Roger Moore 7

Volvo во последните години ги прескокнува големите салони, но не одолеа на Техно Класика. На штанд од 312 метри квадратни, покрај некогашниот автомобил на Роџер Мур, Швеѓаните ќе изложат уште пет ретки примероци од серијата P 1800

Снежно белиот P 1800 S на Сер Роџер Мур е произведен во ноември 1966 година во фабриката во Торсланда. Посебен белег на овој примерок се таканаречените минилајт осумкраки бандажи, коишто се вистинска реткост. На тоа следат уште магленки од Hella и оригинален дрвен волан. Во кабината има неколку мали траги од „Светецот“, како што е термометарот на таблата и малечкиот вентилатор за разладување на актерот.

Volvo P 1800 S Roger Moore 9

Volvo P 1800 S Roger Moore 1

Роџер Мур е првиот сопственик на P 1800. Лондонската регистерска таблица NUV 648E е издадена на 20-ти јануари 1967 година. Две недели подоцна, Мур ги потпишува документите. Во серијата, спортското купе ги носи ознаките ST 1, според иницијалите на филмскиот лик.

Во Есен ќе се најде и Volvo P 1800 од приватната колекција на шефот Хакан Самуелсон

Роџер Мур го продава автомобилот на актерот Мартин Бенсон, когошто светот го познава и како Мистер Соло од Голдфингер. Потоа следат уште неколку сопственици, пред вредниот олдтајмер во почетокот на 2000-те години да доживее врвна реставрација.

Volvo P 1800 S Samuelsson 1

Од богатата историја на P 1800, во Есен ќе се најдат и концептниот автомобил ES-Rocket на италијанскиот дизајнер и каросерист Пјетро Фруа, нереставриран примерок на ES од 1973 година со само 9000 километри, како и примерок од 1961 година, откриен во шупа. Како вистински раритет, во „Jewelcase“ издигнат над штандот ќе биде изложен Volvo P 1800 Volvoville Cabriolet од 1966 година, еден од неколкуте преостанати примероци од серијата изработена во само 30 примероци.

Volvo P 1800 Volvoville Cabriolet 1

Volvo P 1800 ES

Volvo XC40 е автомобил на годината

Volvo XC40 добива трицилиндарски бензинец

Историја: 50 години на Volvo 1800 S

Електричниот Volvo само за шест земји во светот


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

147
25 shares, 147 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format