141
25 shares, 141 points

Volvo на салонот во Хановер ќе прикаже визија на камион што управува самостојно и вози на батерија. Необичното отсуство на возачка кабина е повеќе заради шоу-ефект

Како што наближува салонот за товарни возила во Хановер, станува очигледно дека вмрежувањето, дигитализацијата и автономното возење ќе бидат главните теми на овогодишниот ИАА, кој се одржува од 19-ти до 27-ми септември. Volvo на салонот ќе прикаже визија за автономен влекач со електричен погон.

Овој вид транспортни возила е замислен првенствено за рутинските тури, коишто се повторуваат секојдневно. Тоа обично се куси тури, во коишто е потребно да се достави голема количина товар во точно време. Типичен пример за тоа е транспортот меѓу логистичките центри, но можни се и други примени.

Volvo avtonomen kamion iaa

Централата го следи транспортот во реално време и има информации за точната локација, наполнетоста на батеријата, за товарот и за евентуалната потреба од сервисирање. Volvo Trucks ќе работи на натамошното усовршување на системот, заедно со избрани клиенти.

Камион на Renault заштедува 3,5 литри на сто километри

Метан го заменува дизелот во камионите

Производители на чоколади и мебел бараат почисти камиони

Mercedes Actros: Камери место ретровизори, дигитални инструменти, вози сам


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

141
25 shares, 141 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format