148
22 shares, 148 points

Само неколку недели откако Volvo го унапреди својот куќен тјунер во спортска марка со електрични возила со високи перформанси, започнува изградбата на првата фабрика за Polestar во Кина.

Швеѓаните ја реализираа најавата за лансирање посебна марка електрични возила којашто ќе се издвојува со спортската нота. Логично беше марката да го понесе името на Polestar, донеодамна куќен тјунер за моделите на Volvo, блиску до рангот на AMG и M GmbH.

Првиот модел е подеднакво спектакуларен колку и самиот план за лансирање на спортската марка со погон на струја. Polestar 1 е верна реализација на студијата на гран-туризмо купе на Volvo од 2013 година. Погонот не е чисто на струја, но е блиску до тоа. Станува збор за плаг-ин хибриден погон, кој располага со системска моќност од 600 КС. Досегот со полна батерија изнесува 150 километри, бензински четирицилиндарец испорачува погон за предната оска, два електромотора се задолжени за задната оска.

Електричниот автомобил на Volvo најавен за 2019 година

По само неколку недели откако беше одбележан стартот на новата марка, следи и почетокот на изградбата на првата фабрика во којашто ќе се произведува идната моделска гама со електричен погон. Според плановите, фабриката во кинескиот Ченгду ќе започне со работа во средината на следната година. Планираната годишна продукција за спортското електро-купе изнесува 500 примероци.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

148
22 shares, 148 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743