162
21 shares, 162 points

По повеќе од три децении откако Давид Хаселхоф зборуваше со својот автомобил во серијата „Најт Рајдер“, Volvo и Microsoft ја претвораат оваа тогашна фикција во денешна реалност.

Сопствениците на Volvo ќе можат да зборуваат со својот автомобил преку Microsoft Band 2, давајќи му инструкции да ја намести навигацијата, да го пушти греењето, да ги заклучи вратите, да блиндира со светлата или да свирне – сето тоа е заслуга на мобилната апликација Volvo on Call и на преносниот уред од Microsoft.

Минатиот ноември, Volvo и Microsoft објавија соработка за првата примена на технологијата HoloLens во автомобил. HoloLens е првиот холографски компјутер, кој во иднина ќе може да се користи за редефинирање на начинот на купување автомобил. Сега следува и говорна команда за автомобилите на Volvo, преку Microsoft Band 2, што е уште еден доказ дека двете компании имаат амбициозни планови за заеднички развој на нови технологии за примена во следната генерација автомобили.

volvo govorna komanda (1)Како што најавуваат од шведската марка, говорната команда е само мал дел од можностите што се отвораат со дигиталната асистенција. Клас Бендрик, главен информатичар во Volvo го објаснува тоа најдобро: „Доколку технологијата не го направи животот на клиентот полесен, подобар, побезбеден или позабавен, ние не ја користиме. Кој човек не сонувал да зборува со својот автомобил преку преносен уред што го носи на рака?“

Сопствениците на Volvo и воедно претплатници на услугата Volvo on Call ќе можат да ги користат придобивките од говорната команда преку Microsoft Band 2 од следнава пролет.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

162
21 shares, 162 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format