135
18 shares, 135 points

Откако го прикажа револуционерниот кокпит на идниот теренец, Volvo сега најавува и врвно акустично доживување во кабината на XC90, со озвучување со моќност од 1.400 вати и 19 звучници.

Половина година пред почетокот на продажбата на новиот XC90, Volvo најавува „единствено акустично доживување, исто како во концертна сала во Гетеборг. Озвучувањето во новиот теренец е дело на британските специјалисти Bowers & Wilkins и се состои од 19 звучници, засилувач од 1.400 вати и контролен софтвер. За познавачите: Високотонците се од алуминиум, среднотонците од кевлар – обата материјала спречуваат дисторзија на звукот.

Покрај 12-каналниот засилувач од класа D со моќност од 1.400 вати и потпис на Harman-Kardon, во кабината на XC90 ќе работат вкупно 19 звучници: Седум 25-милиметарски високотонци Nautilus, седум среднотонци (5 х 100 mm и 2 х 80 mm) со карактеристичната жолта боја на B&W и кевларска мембрана што се гледа зад панелот, четири басови во форма на инка (200/165 mm) и сабвуфер по принцип на бас-рефлекс, што првпат се вградува во автомобил. Место во посебна кутија, сабвуферот е интегриран во каросеријата.

Аудио-системот на Volvo XC90 располага и со најновиот софтвер од шведскиот специјалист Dirac Research, којшто го распределува звукот кон избраните седишта или кон сите седишта. Софтверот веродостојно ја репродуцира акустиката на концертната сала во Гетеборг, матичниот град на Volvo. По избор на возачот, големиот Volvo се трансформира во концертна сала, студио за снимање или бина. Колку ќе изнесува цената на овој Premium Sound System уште не се објавува, но сигурно ќе вреди колку малечок автомобил.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

135
18 shares, 135 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743