127
19 shares, 127 points

Концернот Volkswagen гледа голем иден пазар во Африка и ја отвори фабриката во Алжир. Таму заеднички ќе се произведуваат возила од марките Volkswagen, Skoda и Seat.

Во алжирскиот Релизане започна со работа фабрика на концернот Volkswagen во којашто се врши производство на четири различни модели од четири марки: Volkswagen Golf, Seat Ibiza, Skoda Octavia и Volkswagen Caddy – последниов како модел од VW комерцијални возила. Секој модел ќе се произведува на засебна лента, од следната година пристигаат уште Polo и Fabia.

Фабриката е под одговорност на Seat, кој за првпат во историјата произведува возила надвор од Европа. Ibiza е еден од најдобро продаваните модели во Алжир. Шпанците очекуваат дека со фабриката значително ќе се зголеми продажбата во земјата. Регионот на Северна Африка има големи потенцијали. Моментно на секои сто жители има по пет возила. Во развиените индустриски земји, овој сооднос е 2:1.

Партнер во заедничката инвестиција е локалната компанија Sovac, кој воедно располага и со главнината од акциите. Моментно во фабриката има 550 вработени. Во блиска иднина овој број ќе се зголеми на 1.800 лица. Дневно во фабриката ќе се произведуваат до 200 возила.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

127
19 shares, 127 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format