180
24 shares, 180 points

Сопственици на Volkswagen Tiguan и Touran мораат непланирано да ги однесат своите возила во сервисните работилници на марката. Постои опасност од краток спој кај моделите со панорамски покрив

Volkswagen повикува 700.000 возила низ целиот свет од моделските серии Tiguan и Touran. Причина за сервисниот повик е една лајсна во панорамскиот покрив, во којашто може да навлезе вода и да предизвика краток спој.

Станува збор за актуелни модели, коишто се прозведени до 5-ти јули. Според извештајот на вештаците, краткиот спој може да предизвика топење во подрачјето на таванот, што во најлош случај би можело да поттикне и пожар. Сопствениците можат да продолжат да ги користат своите возила, додека не бидат повикани во сервис.

За сопственици на Volkswagen Tiguan и Touran: Внимателно доколку се забележуваат кафени дамки а таванот

Прв знак за краткиот спој е прегорување на таканареченото амбиентално осветлување. Тоа е знак дека во контролниот модул почнала да навлегува вода. Доколку пак се забележуваат кафени дамки, сопствениците треба веднаш да се упатат во најблиската сервисна работилница. Volkswagen моментно работи на изнаоѓање на решение за проблемот, што би требало да се случи во многу скоро време.

Станува збор за моделски изведби од компактниот теренец Tiguan и ванот Touran коишто се опремени со голем сончев покрив и со амбиентално осветлување во кабината.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

180
24 shares, 180 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format